5 فرمان برای خوردن و آشامیدن

به گزارش مجله سلو بلاگ، از دیدگاه طب سنتی، معده عضو مهمی از بدن است و سلامتی اعضای بدن به ویژه کبد و قلب وابسته به این عضو است. با توجه به این که این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا خیلی ها همچنان مجبور به خانه نشینی و به دنبال آن پرخوری و کم تحرکی هستند برای بسیاری از افراد اختلالات گوارشی به خصوص مسائل معده ایجاد شده است.

5 فرمان برای خوردن و آشامیدن

همان طور که در طب ایرانی پیشگیری بر درمان مقدم است دستوراتی ساده اما موثر مختص خوردن و آشامیدن ارائه شده است که با رعایت آن می توان با حفظ سلامت معده تا حدود زیادی از بروز بیماری های گوارشی و علائم رنج آور آن جلوگیری کرد.

برای دستیابی به این نکات جالب و کلیدی با دکتر الهام پارسا پزشک و متخصص طب سنتی گفت وگویی کرده ایم.

در زمان اشتهای واقعی، غذا بخورید

در طب ایرانی تاکید زیادی بر مصرف غذا در زمان اشتهای صادق یا گرسنگی واقعی شده است. اشتهای صادق زمانی ایجاد می شود که سنگینی غذای قبلی از بین رفته و فرد میل زیادی به خوردن غذا داشته باشد.

از مهم ترین علائم گرسنگی واقعی، سبک شدن قسمت فوقانی شکم، تمایل نداشتن به خواب، خشکی دهان، خروج فضولات قبلی غذا و نداشتن احساس طعم و بوی غذای قبلی در بادگلو است. در مقابل اشتهای صادق، اشتهای کاذب واقع شده است.

این اشتها نوعی خوردن براساس عادت است و نه به اندازه حاجت و نیاز بدن. غذا خوردن در حالت سیری در هضم صحیح غذا اختلال ایجاد می کند. عقیده بر این است که ورزش و فعالیت شدید بلافاصله پس از صرف غذا از علل هضم سخت و بروز نفخ است.

به میزان مصرف غذا توجه کنید

در طب ایرانی، معیار اصلی میزان مصرف غذا را شرایط اشتهای هر فرد در نظر گرفته اند و توصیه شده زمانی که به میزان یک سوم از اشتها، باقی مانده دست از غذاخوردن کشیده شود زیرا عقیده دارند در خلال هضم بین اجزای غذا فاصله ایجاد می شود و باید از قبل برای این افزایش حجم جایی در معده باقی باشد.

لازم است بدانید از عوامل اصلی تضعیف معده پر شدن بیش از حد آن است که بیشتر از خالی ماندن شکم برای سلامت ضرر دارد. معیار مقدار غذای مناسب در هر انسان سالم تا حدی باید باشد که پس از غذا خوردن، سنگینی، کشیدگی در پهلوها، نفخ، تهوع، ترش کردن و بی خوابی عارض نشده و در بادگلو طعم غذا حس نشود.

از خوردن غذا در حالات روانی نامناسب پرهیز کنید

مصرف غذا در حالت اضطراب و عصبانیت و خشم در هضم غذا اختلال ایجاد می کند. زیرا معده در این حالت ضعیف است و نمی تواند غذا را به خوبی هضم کند.

خوردن غذا در افرادی که روزانه اشتغال فکری زیادی دارند سبب اختلال هضم و خواب آلودگی آنها می شود. به این افراد توصیه می شود قسمت عمده غذایشان را در وعده شب پس از پایان کارهای روزانه مصرف کنند.

تفاوت تغذیه در تابستان و زمستان

عقیده بر این است که در تابستان غذاهای خنک با طبیعت سرد و هضم سبک میل شود و در زمستان غذاهای با طبع گرم و حرارت بالا و کمی غلیظ و سنگین. توجیه بر این است که در تابستان به دلیل هوای گرم، حرارت غریزی بدن میل به خارج و قوت هضم معده کاهش می یابد و برعکس در زمستان حرارت بدن میل به درون و احشا دارد و قوت هضم معده بالاست.

غذاهای موافق با معده بخورید

از مصرف غذاهای چرب، تند، غلیظ، سنگین، نمک سود، فرآوری شده و غذاهایی که فرد به خوردن آن عادت ندارد پرهیز کنید اما در میان سبزیجات، کرفس، شاتره، کاهو و نعنا برای معده مفید و در میان میوه ها، انگور، انجیر و به خصوص مویز سبب التیام سوزش خفیف معده می شود. مصرف روزانه شربت های کم شیرین مانند سکنجبین، انار، زرشک، ترنج، غوره، شربت لیمو و غذاهایی همچون کباب کبک و جوجه خروس و ماهی همراه با ادویه های گرم مثل زیره، دارچین، هل و همچنین مصرف زعفران و زنجبیل برای تقویت معده توصیه شده است.

فاخره بهبهانی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 19453

به "5 فرمان برای خوردن و آشامیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 فرمان برای خوردن و آشامیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید