اتاق مشترک ایران و چین و دانشگاه علامه طباطبایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به گزارش مجله سلو بلاگ، اتاق مشترک ایران و چین و مرکز تحقیقات چین دانشگاه علامه طباطبایی با هدف عمق بخشیدن به روابط فرهنگی و مالی دو کشور تفاهم نامه همکاری امضا کردند. این نشست با حضور مجیدرضا حریری رئیس اتاق ایران و چین، غلامعلی چگنی زاده رئیس مرکز تحقیقات چین دانشگاه علامه طباطبایی، مهدی چنگیزی عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و چین و ماندانا تیشه یار مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار گردید.

اتاق مشترک ایران و چین و دانشگاه علامه طباطبایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

مجیدرضا حریری رئیس اتاق ایران و چین با بیان اینکه در یک دهه گذشته فقدان حضور دانشگاه ها در روابط ایران و چین مشهود بوده است گفت: ما فعالان مالی نیاز به سواد دانشگاهی در حوزه کاری خود داریم. ما می توانیم با یکدیگر کار کنیم و مرکز تحقیقات چین نیازهای فکری اتاق ایران و چین را برآورده کند.

او با تأکید بر اینکه موانع فکری بی شماری در رابطه ایران و چین مانع از بهره برداری درست از فرصت ها شده است اعلام کرد: این موانع فکری هم در سطح سیاست گذار و هم در سطح جامعه وجود دارند. همه ما یا در کشورهای اروپایی و آمریکایی تحصیل کردیم و یا در داخل کشور اما با سیستم آموزشی این کشورها تحصیل نموده ایم. بنابراین فکر ما با چین غریبه است.

حریری ادامه داد: در سطح جهان علیه چین فعالیت تبلیغی می گردد. این فعالیت تبلیغی به وسیله کسانی انجام می گردد که جایگاه مالی سیاسی و فرهنگی شان در حال تغییر است و چین جای آن ها را کم کم می گیرد. یک مانع دیگر این است که در سطح عمومی کشور ما یک نارضایتی سیاسی وجود دارد که هر کشوری با نظام حاکم روابط قوی تری داشته باشد افکار عمومی منفی تر به آن نگاه می نماید.

او اضافه کرد: در کنار همه این موانع، متأسفانه مرجعیت اطلاع رسانی مردم کشور هم در دست چند رسانه لندن نشین است. ما با این موانع روبرو هستیم و به همین علت ضروری است شناخت فرهنگ عمومی بین ایران و چین را به شکل جدی تری دنبال کنیم.

حریری گفت: گذشته از ابتکار کمربند-جاده، موضوعاتی مانند سیاست چرخش دوگانه، برنامه های پنج ساله چین، برنامه های چین 2025 و 2030 و ... همه از موضوعاتی است که در محافل علمی مربوط به مطالعات چین مغفول مانده است.

او در سرانجام گفت: اگر کرونا فروکش کند و رفت وآمدها شروع گردد اولین گام ما این است که بین این هسته دانشگاهی خود با آموزشگاه علوم چین اتصال ارگانیک و تعریف شده برقرار کنیم. چرا که هیچ اتفاقی در حوزه های فرهنگ، سیاست، اقتصاد و جامعه چین نمی افتد مگر اینکه آموزشگاه علوم چین درباره آن مطالعه چندساله انجام داده باشد.

در ادامه این نشست غلامعلی چگنی زاده رئیس مرکز تحقیقات چین دانشگاه علامه طباطبایی هم با بیان اینکه دانشگاه علامه، اولین دانشگاهی است که یک کتابخانه منابع چینی را تأسیس نموده اضافه کرد: متأسفانه با وجود اینکه تب چین در کشور ما دمای بالایی دارد اما هیچ پشتوانه آموزشگاهک و نظری در این زمینه وجود ندارد.

او تأکید کرد: ما گفتمان ملی هم در مورد چین نداریم و در رابطه با چین غائب اصلی صحنه این امر است.

چگنی زاده ادامه داد: ما می خواهیم با همکاری اتاق و فعالان مالی این گفتمان ملی مغفول در مورد چین شکل بگیرد تا کمتر شاهد نوسانات عجیب و غریب در این حوزه باشیم. تا زمانی که کشور ما از یک روایت معین در مورد چین برخوردار نباشد رابطه ما با چین نفع جدی برای ما نخواهد داشت.

ماندانا تیشه یار مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی هم در این نشست گفت: از زمان فعالیت مرکز تحقیقات چین نه تنها توانستیم با دانشگاه های مختلف چین همکاری داشته باشیم بلکه توانستم با بنیاد کنفوسیوس همایش های مشترک درباره روابط ایران و چین برگزار کنیم. اساتید دانشگاه علامه طباطبایی در سه دانشگاه چین از جمله دانشگاه شانگهای و پکن در حال تدریس فارسی هستند و استادان چینی دو سال است که در دانشگاه علامه زبان چینی تدریس می نمایند. بعلاوه از سال گذشته یک سلسله نشست های آنلاین از سال گذشته درباره موضوعات فرهنگی، مالی و سیاسی بین دانشگاهیان ایران و چین در حال برگزاری است.

مهدی چنگیزی عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و چین هم با بیان اینکه رسالت اتاق ایران و چین توسعه روابط دو کشور است اضافه کرد: متأسفانه ما نمی توانیم روابط را به جایی که باید، برسانیم. چرا که افراد جامعه با فرهنگ چین آشنایی ندارند. چین دومین شریک تجاری ماست در حالی که نه ما و نه آن ها از فرهنگ یکدیگر آشنایی نداریم. اگر فرهنگ کشور مقصد شناخته شده باشد مبادلات تجاری هم روان تر خواهد شد و این یک حرکت برد-برد است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 42028

به "اتاق مشترک ایران و چین و دانشگاه علامه طباطبایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق مشترک ایران و چین و دانشگاه علامه طباطبایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید