دستاوردهای هسته ای که امروز رونمایی شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، در سیزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای از 114 دستاورد از جمله رادیودارو ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد و دستگاه سانتریفیوژ زونال پیوسته رونمایی و دستور نصب زنجیره میانی20 تایی سانتریفیوژ IR6 صادر شد.

دستاوردهای هسته ای که امروز رونمایی شد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی مجله سلو بلاگ، امروز (سه شنبه) در سیزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای از 114 دستاورد صنعت هسته ای رونمایی شد.

طراحی و ساخت سانتریفیوژ زونال پیوسته، طراحی و ساخت سیستم کنترلی سامانه سنجش، ساخت چشمه فوتون های درهم تنیده کوانتومی، رادیوداروی پیشرفته ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد در حوزه فراوری رادیوداروها (با این رونمای جمهوری اسلامی ایران در صندلی دوم دنیا قرار می گیرد)، فراوری اکسیژن 18 با ظرفیت صد کیلوگرم در سال به منظور تهیه رادیوایزوتوپ FDG برای استفاده در دستگاه پرتو تشخیصی پت اسکن و طراحی و ساخت طیف سنج پیشرفته FTIR (با رونمایی از این دستاورد، جمهوری اسلامی ایران در صندلی پنجمین کشور دارنده این فناوری قرار خواهد گرفت) از جمله دستاوردهایی بود که در محل سالن اجلاس سران با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رونمایی شد.

فراوری رادیو داروی ایتریم - 90

به گزارش فارس، رادیوداروی پیشرفته ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد در حوزه فراوری رادیوداروها فراوری شده و با این دستاورد جمهوری اسلامی ایران در صندلی دوم دنیا قرار می گیرد.

سانتریفیوژ زونال پیوسته

برای آشنایی با عملکرد سانتریفیوژ زونال پیوسته در زمینه فراوری دارو فیلم زیر را مشاهده کنید.

دستگاه طیف سنج FT-IR

به گزارش فارس، این دستگاه یک دستگاه بسیار مهم و کاربردی در شناسایی ترکیب های شیمیایی و گونه های ایزوتوپی محسوب می گردد. از این دستگاه در شناسایی مواد آلی، مطالعات زیست محیطی، هیدرولوژی، صنایع غذایی و دارویی استفاده می گردد و از کاربردهای ویژه آن به کنترل کیفیت آب سنگین و ترکیبات نشاندار حاوی ایزوتوپ ها اشاره نمود.

اکسیژن 18

به گزارش فارس، اکسیژن 18 علیرغم مقدار ناچیز آن دارای کابردهای وسیع در علوم مختلف از قبیل محیط زیست، بیوشیمی، تشخیص و درمان پزشکی است. مجمتع آب سنگین اراک پس از فراوری آب سنگین در زمینه فراوری ایزوتوپ های پایدار، غنی سازی ایزوتوپ پایدار اکسیژن 18 را در دستورکار خود قرار داد.

به همین دلیل فراوری ایزوتوپ پایدار اکسیژن 18 با غنای ایزوتوپی بالای 97 درصد در بهمن 1397 با موفقیت انجام شد. در حال حاضر ظرفیت فراوری واحد اکسیژن 18 در مجتمع آب سنگین اراک سالانه 100 کیلوگرم است که علاوه بر تامین احتیاج داخلی کشور، زمینه صادرات آن به خارج از کشور را مهیا می نماید.

به گزارش فارس، شروع نصب زنجیره میانی20 تایی سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در سایت هسته ای شهید احمدی روشن (سایت نطنز)، افتتاح واحد برطرف آلودگی و مدیریت پسماند تحت عنوان واحد E1000 در سایت نطنز، راه اندازی فاز اول مرکز ملی مهندسی و فناوری خلأ ایران در سایت شهید علیمحمدی (سایت فردو) و دستگاه شتاب دهنده الکترون خطی پزشکی به نام امید با انرژی 6 مگاالکترون ولت نیز به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

مرکز مدیریت پسماندهای غنی سازی

برای آشنایی با مرکز مدیریت پسماندهای غنی سازی را در فیلم زیر مشاهده کنید.

شتاب دهنده خطی پزشکی الکترون 6MV امید

به گزارش فارس، شتاب دهنده خطی پزشکی الکترون 6MV امید نیز با کوشش متخصصان جوان کشور و با همکاری سازمان انرژی اتمی و معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری طراحی شده است. طی پنج سال این شتاب دهنده با نصف قیمت دنیای فراوری شده است. این شتاب دهنده نقطه امیدی است به سوی اقتصاد دانش بنیان.

مرکز ملی فن آوری خلاء ایران

به گزارش فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در باره این مرکز گفت: وجود این مرکز در جوار مرکز ملی تحقیق و توسعه علوم و مهندسی مواد که در 1397 افتتاح شد این دو مرکز به صورت هم افزایی با هم کار خواهند کرد و تبدیل به مجموعه علمی و خدمات صنعتی به کشور خواهند بود.

ایران در جهت فناوری کوانتومی

به گزارش فارس، دو سال پیش سازمان انرژی اتمی تصمیم گرفت وارد عرصه فناوری کوانتومی گردد.فیزیک کوانتومی کاربردهای زیادی در زندگی امروز پیدا نموده و آن را دگرگون نموده است.

علی اکبر صالحی در این زمینه می گوید: در بعد آزمایشگاهی توانسته ایم فوتون های در هم تنیده را در حد آزمایشگاه از هم جدا کنیم و برنامه تا سرانجام سال این است که این فوتون ها را در فاصله هفت کیلومتری قرار بدهیم.

به گزارش فارس، از سوی دیگر 105 دستاورد دیگر نیز در سالن جنبی محل برگزاری مراسم با حضور رئیس جمهور، صالحی و تعدادی از وزرا و مسئولان کشوری و لشکری رونمایی شد.

در همین زمینه سازمان انرژی اتمی کلیپی از دستاوردهای حوزه های مختلف صنعت هسته ای کشور در سیزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای را منتشر کرد که در زیر مشاهده می کنید.

به گزارش فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم طی سخنانی همچنین گفت که پروژه های احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر، پروژه احداث مرکز یون درمانی در استان البرز، پروژه تحقیقات در رابطه با سیستم ها و زیرسیستم های گداخت هسته ای، پروژه تکمیل مرکز جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در سایت فردو، پروژه های اکتشاف اورانیوم با روش ژئوفیزیک هوابرد و بالاخره پروژه بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب اراک با تمام توان در حال پیگیری است.

وی اضافه کرد: بنده با اطمینان اعلام می کنم که بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا و گستاخی اخیر آن نتوانسته و نخواهد توانست به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته ای خللی وارد کند. اما آنچه در این میانه مایه اعجاب و نشانه ضعف تحلیل سیاسی حاکمان کاخ سفید است، اعمال تحریم های غیرانسانی و غیرقانونی علیه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله قرار دادن مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور و همچنین شرکت تأمین کننده رادیوداروها در فهرست تحریم هاست.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 3901

به "دستاوردهای هسته ای که امروز رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای هسته ای که امروز رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید