روایت یک پیشنهاد عجیب در برخی مدارس ابتدایی؛ سال دیگر بیایید! ، دردسر تازه کرونا؛ عقب ماندگی تحصیلی نوآموزان

به گزارش مجله سلو بلاگ، مدیران مدارس برخی از والدین بچه ها نوآموز هنگامی که برای ثبت نام فرزندانشان در کلاس اول ابتدایی امسال به مدارس مراجعه کرده اند، گفته اند نوآموزشان را سال بعد ثبت نام کنند.

روایت یک پیشنهاد عجیب در برخی مدارس ابتدایی؛ سال دیگر بیایید! ، دردسر تازه کرونا؛ عقب ماندگی تحصیلی نوآموزان

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین راستا را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

خبرنگاران - فهمه طباطبایی: سال جاری، فرزندتان را برای کلاس اول در مدرسه ثبت نام نکنید. این توصیه ای است که برخی از مدیران مدارس ابتدایی هنگام ثبت نام به والدین بچه ها نوآموز که باید در سـال تـحـصـیـلی 1400-1399 به کلاس اول بفرایند، دارند و از آنها می خواهند یک سال دیگر صبر کنند تا تکلیف بیماری کووید-19 معین شود. پیشنهادی که حالا پدران و مادران بچه ها 6 تا 7 ساله را سردرگم کرده و آنها نمی دانند چه تصمیمی درباره آینده تحصیلی فرزندشان بگیرند. کرونا سایه سنگینش را روی سر درس و مدرسه هم پهن کرده است.

طبق آمار اعلام شده از سوی معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده باید یک میلیون و 574 هزار و 208 کلاس اولی در مدارس ثبت نام کنند که در مقایسه با سال تحصیلی قبل رشد 4.2 درصدی دارد.

این معاونت خرداد سال جاری گفت قوانین ثبت نام کلاس اولی ها در سال تحصیلی 1400- 1399 تغییری نکرده و دانش آموزان متولد نیمه اول سال که تا مهرماه 99، 6 سال تمام هستند، باید برای کلاس اول ابتدایی ثبت نام کنند. بدین ترتیب بچه ها متولد نیمه اول سال 93 به قبل مشمول ثبت نام در مقطع اول ابتدایی خواهند بود.

  • فرزندمان را در مدرسه ثبت نام نمی کنند

با توجه به احتمال آنلاین بودن کلاس ها و سنخیت نداشتن این شیوه با روحیات بچه ها نوآموز، برخی خانواده ها در ثبت نام نوآموز خود برای کلاس اول در سال جاری به تردید افتاده اند. والدین نوآموزان می گویند که به آنها پیشنهاد شده برای ثبت نام فرزندشان یک سال دیگر صبر کنند. البته این رویه همه مدارس نیست و بیشتر در مدارس دولتی دنبال می شود. عطیه سرلک که برای ثبت نام پسرش به دبستانی در منطقه 13 تهران رفته در این باره به خبرنگاران گفت: برای ثبت نام که اقدام کردم، مدیر شناسنامه فرزندم را که دید گفت چون متولد مرداد است، پیشنهاد می کنم یک سال دیگر صبر کنی. چون سال تحصیلی پیش رو هم بیشتر آموزش ها مجازی است و این برای کودک 6ساله خوب نیست و ما توصیه نمی کنیم. بعد هم توضیح داد که چقدر دانش آموزان پایه اول سال گذشته افت تحصیلی داشتند و نتوانستند حروف الفبا و اعداد را خوب یاد بگیرند و اذیت شدند و حتی یکی دو نفر نیاز به تکرار پایه دارند و اینطوری شد که من و چند مادر دیگر که برای ثبت نام رفته بودیم، دودل شدیم و فعلا دست نگه داشتیم.

این موضوع را برخی والدین دیگر هم تأیید کردند و می گویند چنین پیشنهادی به آنها هم شده و البته اختیار تصمیم گیری را به خود آنها واگذار کرده اند. حیدر دلیری، پدر سامان که باید سال جاری در جوانرود کرمانشاه به مدرسه برود، در این باره به خبرنگاران گفت: معاون آموزشی مدرسه توضیح داد که ما به پدر و مادر همه بچه هایی که متولد مرداد یا شهریور هستند، گفتیم که می توانند مثل متولدین نیمه دوم برای سال تحصیلی آینده مراجعه کنند. حرفشان هم این است که کلاس اول مادر و اساس همه پایه هاست و اگر کودک حروف الفبا و اعداد را یاد نگیرد در خواندن و نوشتن به مشکل می خورد و به اصطلاح پایه اش ضعیف خواهد شد. بعد هم گفتند که آموزش مجازی برای بچه های کلاس اول خوب نیست و ما هم پذیرفتیم و تصمیم داریم سال جاری دخترمان را به مدرسه نفرستیم.

این موضوع آنقدر در مدارس ابتدایی تکرار شده که پای آن به فضای مجازی هم کشیده شد و برخی از والدین درباره آن نوشته اند و آموزش و پرورش را خطاب قرار داده اند که واقعیت را بگوید و آنها را مطلع کند. سمیرا مصلی نژاد در این باره نوشته: اگر واقعا افت تحصیلی پایه اول ابتدایی سال تحصیلی گذشته زیاد بوده، آموزش و پرورش آمار را اعلام کند تا هم والدین این بچه ها و هم آنهایی که کودکشان سال جاری باید به کلاس اول برود، مطلع باشند و فکری به حال این ماجرا کنند.

  • آموزش و پرورش تکذیب می کند

اما مسئولان وزارت آموزش و پرورش می گویند که پیشنهاد مدیران مدارس برای یک سال دیرتر ثبت نام شدن نوآموز پایه اول ابتدایی به والدین او خلاف قانون است و مورد تأیید این وزارتخانه نیست.

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی این وزارتخانه در این باره به خبرنگاران گفت: نه تنها در این خصوص بخشنامه ای صادر نشده یا جلسه ای با مدیران برگزار نکردیم، بلکه آن را خلاف قوانین و مقررات می دانیم و اگر مطلع شویم مدیر یا معاون مدرسه ای چنین پیشنهادی به والدین داشته، او را بازخواست خواهیم کرد.

حکیم زاده افزود: واقعیت این است که نرخ پوشش تحصیلی برای ما خیلی مهم است و جز ابعاد داخلی، برای ما بعد بین المللی هم دارد و اگر بچه ها 6سال تمام به مدرسه نفرایند، جزو بچه ها بازمانده از تحصیل محسوب خواهند شد و رتبه ما را در جدول جهانی نرخ پوشش تحصیلی پایین می آورند و آسیب های جبران ناپذیری را به نظام آموزشی ما وارد می کند.

معاون آموزش ابتدایی وزارتخانه تأکید دارد که باید همه یک میلیون و 574 هزار و 208 کودک نوآموز سال جاری در کلاس اول ثبت نام کنند و اگر مواردی داشته باشیم که برای ثبت نام به مدرسه مراجعه نکنند، از طریق اداره های آموزش و پرورش به شرایط آنها رسیدگی خواهد شد؛ درست است که حضور فیزیکی در مدرسه بهتر از آموزش مجازی است اما به هر حال باید دانش آموز در سن مقرر به مدرسه برود. ما به والدین این اطمینان خاطر را می دهیم که با آموزش های مکمل و مستمر مشکل افت تحصیلی در نوآموزان را حل کنیم و اجازه ندهیم که در یادگیری آنها خللی ایجاد شود.

او در پاسخ به این سؤال که نرخ افت تحصیلی در دانش آموزان پایه اول ابتدایی سال 1399-1398 چقدر بوده، گفت: ما افت تحصیلی در این پایه نداشتیم. چون در چند مرحله از مدارس خواستیم که آموزش ها را برای دانش آموزان تثبیت کنند و بچه های را که در برخی دروس مشکل دارند شناسایی کنند و به طور جداگانه به آنها آموزش دهند و شرایط تحصیلی آنها را بهبود بدهند. اصلا بازگشایی مدارس در اردیبهشت به همین دلیل بود، بنابراین اگر مدیر و معلمانی این کار را نکردند قطعا خلاف قوانین و بخشنامه ها عمل کردند.

  • کارشناسان چه می گویند؟

نظر کارشناسان آموزشی در این باره متفاوت است، گروهی معتقدند که آموزش حضوری برای کودک ابتدایی ضروری است و تعویق افتادن در آموزش به دلیل شرایط فعلی بیماری کرونا هیچ مسئله ای برای کودک ایجاد نمی کند. آنها معتقدند با توجه به نگرانی های خانواده ها از سویی و تاثیر نامطلوب احتمالی آغاز تحصیل به شیوه آنلاین، عقب افتادن یک سال برای آغاز به تحصیل نوآموزان را امری موجه و قابل دفاع می دانند. گروه مقابل می گویند که آموزش باید در همان شش سالگی دنبال شود و آموزش غیرحضوری اگر درست و برنامه ریزی شده باشد، آسیبی به یادگیری کودک وارد نخواهد کرد. شهبانو توکلی، کارشناس آموزش ابتدایی جزو گروه اول است، او می گوید آموزش مجازی برای بچه ها از بی کیفیت ترین روش های تدریس است؛ کودک شش ساله باید فرایند جامعه پذیری را آغاز کند و با کار گروهی و فعالیت جمعی در محیط استاندارد آشنا شود. آموزش مجازی از این مزیت مهم و اساسی تهی است و قادر نیست رشد کودک در این زمینه را به عهده گیرد.

  • تردید درباره یادگیری بچه ها

او افزود: روش مجازی حتی قادر نیست آموزش های اولیه را هم به درستی پوشش دهد. یک تحقیق میدانی از معلمان ابتدایی در اردیبهشت سال جاری نشان داد آنها از این روش راضی نیستند و می گویند نتوانسته اند بین 20تا 30درصد اهداف آموزشی را محقق کنند. در خود اظهاری 300معلم پایه اول و دوم در سراسر کشور آمده که نسبت به یادگیری کامل دروس توسط دانش آموزان خود مشکوک هستند و فرم ارزیابی نهایی آنها را با درنظر دریافت کف استاندارد پر کرده اند. توکلی ادامه داد: متأسفانه آموزش و پرورش تنها به دنبال افزایش نرخ پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی است و به کیفیت آموزش های ارائه شده در این مقطع توجه چندانی ندارد. این است که افت تحصیلی در مقطع متوسطه اول خودش را نشان می دهد. البته که آنها این آمار را هم سالیان سال است که پنهان نگه داشته اند و در اختیار مجامع علمی نمی گذارند اما تحقیقات میدانی نشان می دهد که افت تحصیلی شدیدی در مقطع متوسطه اول و دوم داریم.

  • آموزش باید منعطف و خلاق باشد

علیرضا ملکی، دیگر کارشناس ابتدایی مخالف توکلی فکر می کند و معتقد است که آموزش مجازی بهتر از یک سال عقب افتادگی تحصیلی است. او در این باره به خبرنگاران گفت: هنوز دانشمندان نتوانسته اند درباره سرانجام این بیماری قطعی حرف بزنند و معین نیست تا چه زمانی شرایط همین گونه است پس اگر قرار باشد همه فعالیت ها تعطیل شود و جوامع بیکار بنشینند تا روزی این ویروس به سرانجام کارش در جهان برسد که نمی توان آینده ای برای زندگی بشر متصور بود. ما باید خودمان را با شرایط جدید تطابق دهیم. ویژگی ذات بشر انعطاف و پیدا کردن راه جدید است. آموزش بچه ها هم مثل سایر فعالیت ها باید خودش را با روش های جدید و فناوری های به روز مطابقت بدهد و خلاقانه راهش را دنبال کند.

او ادامه داد: درست است که بچه ها از فعالیت های گروهی و تجربه های مشترک و حضور در فضایی بزرگ تر از خانه محروم می شوند اما در عوض آنها می توانند استفاده از فناوری های جدید و به روز را فرا بگیرند و فضای بحرانی را به فرصتی برای ارتقای دانش فناوری خود تبدیل کنند. تنها در این روش والدین باید مراقب باشند که کودک به انزوا کشیده نشود و زندگی روباتی پیدا نکند.

کرونا روزهای سختی را برای همه به ویژه بچه ها رقم زده است. به خصوص زمانی که معین شد این گروه هم در معرض ابتلا هستند و خطر آنها را تهدید می کند. حالا جدا از اینکه بچه ها در خانه محبوس شده اند و امکان بازی و گردش در محیط آزاد را ندارند، حضورشان در مدرسه هم با اما و اگرهای زیادی روبه رو شده و چشم انداز تحصیلی شان مبهم است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: اول خرداد آغاز فرایند ثبت نام است و سال جاری پیش بینی شده با توجه به اینکه ممکن است تداوم شرایط فعلی را در مهر داشته باشیم، با استفاده از بستر فناوری هنگامی که ثبت نام تکمیل شد همزمان کلاس ها در فضای شاد تشکیل شود و اگر مسئله ای نداشتیم و بحران رفع شد با استفاده از روش های ترکیبی از بستر فناوری برای غنی سازی آموزش استفاده می کنیم اما اگر فرایند ادامه داشته باشد کلاس های دانش آموزان در سامانه شاد هم ثبت شود تا از اول مهر آمادگی لازم را داشته باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 23 شهریور 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20112

به "روایت یک پیشنهاد عجیب در برخی مدارس ابتدایی؛ سال دیگر بیایید! ، دردسر تازه کرونا؛ عقب ماندگی تحصیلی نوآموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت یک پیشنهاد عجیب در برخی مدارس ابتدایی؛ سال دیگر بیایید! ، دردسر تازه کرونا؛ عقب ماندگی تحصیلی نوآموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید