فرش قرمز روسیه برای هوآوی

به گزارش مجله سلو بلاگ، مدتی پیش قرارداد همکاری چین و روسیه در اینترنت نسل پنجم با حضور رؤسای جمهوری دو کشور امضا شد تا در سال آینده شاهد توسعه 5G در این کشور باشیم. به این ترتیب قرار است عملاً هوآوی شبکه نسل پنجم اینترنت روسیه را بسازد.

فرش قرمز روسیه برای هوآوی

وقتی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) از آغاز برنامه ای برای توسعه ارتباطات بین المللی موبایلی خبر داد، بیشتر کشورها تلاش کردند تا از این قافله عقب نمانند. با وجود همه این تلاش ها به دلیل جنگ تجاری امریکا و چین و همچنین محدودیت هایی که امریکا برای هوآوی به عنوان یک کمپانی چینی پیشرو در عرصه 5G ایجاد کرد، توسعه این فناوری در جهان با چالش هایی روبرو شد اما حالا به نظر می رسد روسیه عزمش را جزم کرده تا با حمایت شخص پوتین همکاری های گسترده ای را با هوآوی آغاز کند و عملاً برای این کمپانی و اینترنت نسل پنجم آن فرش قرمز پهن کند، هرچند این موضوع چندان به مذاق امریکا خوش نمی آید.

برگ برنده برای روسیه

مدتی پیش قرارداد همکاری چین و روسیه در اینترنت نسل پنجم با حضور رؤسای جمهوری دو کشور امضا شد تا در سال آینده شاهد توسعه 5G در این کشور باشیم. هنگام امضای قرارداد رئیس جمهوری چین، پوتین را دوست نزدیک خود خواند که در 6 سال گذشته حدود 30 بار با یکدیگر ملاقات داشته اند. به دنبال این تفاهمنامه، هوآوی، این کمپانی تحت تحریم امریکا با همکاری اپراتور روسی MTS نخستین تست 5G را در مسکو انجام داد و قرار است بعد از این منطقه کوچک، همه پایتخت روسیه زیر پوشش این فناوری قرار بگیرد و عملاً هوآوی شبکه نسل پنجم اینترنت روسیه را بسازد. به بیان دیگر می توان گفت که عصر اینترنت نسل پنجم یا 5G در روسیه عملاً از 2020 آغاز خواهد شد و به این ترتیب از بسکمک کشورهای پیشرفته که حالا به خاطر همراهی با امریکا از تجهیزات هوآوی استفاده نمی کنند پیشی خواهد گرفت.

البته باید گفت که پیش از این در سال 2018 اینترنت 5G در جریان جام جهانی فوتبال در این کشور به صورت پایلوت راه اندازی شد ولی این موضوع هیچ ارتباطی به هوآوی نداشت و این موضوع که حالا هوآوی عملاً قرار است همه روسیه را زیر پوشش 5G ببرد، بسکمک عملاً تقابل روسیه با امریکا می دانند چرا که امریکا عرصه را بر این غول فناوری تنگ کرده و ازسوی دیگر از هم پیمانان و کشورهای اروپایی هم خواسته است که با وی همراهی کرده و از هرگونه همکاری با هوآوی اجتناب کنند. به همین دلیل کمپانی های زیادی از هوآوی فاصله گرفتند که از آنها می توان به گوگل اشاره کرد که تصمیم گرفت دیگر به هوآوی اجازه ندهد از سیستم عامل اندروید در گوشی های آینده خود استفاده کند.

البته این تنها تلاش هوآوی برای حضوری قدرتمندتر در روسیه نیست و پیش از این رویترز گفت که هوآوی قرار است سیستم عامل روسی Aurora را روی 360هزار دستگاه تبلت نصب کند تا مورد استفاده مردم روسیه قرار بگیرد. این نخستین بار است که یک سیستم عامل روسی روی وسایل دیجیتال برند هوآوی نصب می شود و بسکمک این موضوع را نیز عملاً یک برنامه دولتی می دانند و احتمال می دهند هوآوی مؤسسات پژوهشی R&D را نیز در روسیه راه اندازی می کند تا بتواند عملاً در این قلمرو از همه برندها پیشی بگیرد.

دعوای امریکا و کمپانی های فناوری

اما ماجرای دعوای امریکا و چین و مخالفت ترامپ با حضور برند هوآوی در بازارهای این کشور چیست؟ در پاسخ باید گفت با آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ بخش های مختلف سیاسی، مهاجرت، اقتصادی و... دستخوش تغییر و تحولات فراوانی شدند و البته حوزه فناوری نیز از دخالت های ترامپ بی نصیب نماند.

رئیس جمهوری امریکا ابتدا سراغ کمپانی اپل رفت و برایش ضرب الاجل تعیین کرد تا همه کارخانه های خود در کشور چین را تعطیل کند. وی اعتقاد دارد اپل با یکپارچه کردن کارخانه های خود در امریکا می تواند برای بسکمک از امریکایی ها شغل ایجاد کند درحالی که اکنون این شغل ها در اختیار چینی ها قرار گرفته است. درمقابل، اپل نیز که به فکر سود خود است تاکنون در برابر این موضع ترامپ مقاومت کرده و می گوید انتقال کارخانه های چین به امریکا و استخدام نیروهای امریکایی و همچنین ساخت همه قطعات محصولات اپل در امریکا هزینه ای کلان به این کمپانی تحمیل می کند و قیمت آیفون و سایر محصولات بسیار بالا می رود.

روابط روسیه و امریکا به دنبال بحران اوکراین، جنگ سوریه و همچنین اتهامات دخالت کرملین در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 امریکا به سردی گرایید و بعد از اپل نوبت به هوآوی رسید. ترامپ برای تلافی، هوآوی این کمپانی فناوری مطرح چینی را نشانه گرفت. ترامپ معتقد است هوآوی با محصولات خود عملاً از مردم امریکا جاسوسی می کند پس جایی در این کشور ندارد. ترامپ همچنین کمپانی های مختلف امریکایی را از فروش تجهیزات به هوآوی منع کرده.

وی همچنین از دیگر کشورها خواست برای حفاظت خود از جاسوسی دولت چین با کمک هوآوی، از توسعه اینترنت نسل پنجم از طریق این کمپانی خودداری کنند که البته بسکمک کشورها نیز همین رویه را پیش گرفتند اما حالا با توجه به همکاری گسترده روسیه و چین به نظر می رسد این موضوع به شکستی بزرگ برای امریکا تبدیل خواهد شد. ازسوی دیگر بسکمک از صاحبنظران معتقدند این عملکرد ترامپ عملاً امریکا را در میدان مسابقه اینترنت نسل پنجم دچار مشکل می کند و امریکا از سایر رقبا عقب خواهد افتاد.

5G و سود 2.2تریلیون دلاری اقتصادی

گفته می شود اینترنت نسل پنجم(5G) تا 15سال آینده، 2.2تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد که این رقم معادل 5.3درصد از رشد تولید ناخالص ملی است که همین موضوع نشان می دهد چرا کشورهای مختلف تلاش دارند تا از اینترنت نسل پنجم دور نمانند.

مؤسسه GSMA در گزارشی عنوان کرده است با توسعه اینترنت نسل پنجم عملاً پیشرفت فناوری اینترنت اشیا رونق می گیرد و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، تعداد اتصال به اینترنت اشیا در منطقه کشورهای مشترک المنافع(CIS) که روسیه نیز جزو آن محسوب می شود، در چندسال آینده 3 برابر خواهد شد. این رقم تا سال 2025 به 660میلیون عدد می رسد که نتیجه آن ایجاد شهرهای هوشمند، توسعه فناوری بلاکچین و تجارت الکترونیک، خودروهای خودران و همچنین شتاب بخشیدن به اقتصاد دیجیتال و ایجاد تحول در صنایع مختلف خواهد بود.

در 30سال گذشته صنعت جهانی موبایل توانمندی خود را در ارتباط و تغییر جوامع از طریق توسعه اینترنت نسل 2 و 3 و اخیراً نسل چهارم اینترنت در جهان نشان داده است. همچنین باید گفت که روسیه با ضریب نفوذ 89درصد یکی از کشورهای اشباع از نظر خطوط تلفن همراه محسوب می شود و احتمالاً به دلیل اشباع بودن روسیه، این رقم تا سال 2025 هم بدون تغییر می ماند.

درواقع منطقه CIS یکی از نقاطی است که بعد از اروپا و امریکای شاقتصادی، بالاترین ضریب نفوذ را در زمینه تلفن همراه در جهان دارد چرا که طبق تحقیق این مؤسسه، درحال حاضر تعداد خطوط تلفن همراه در این منطقه 232میلیون است که معادل 80درصد جمعیت را پوشش می دهد و همان طور که پیشتر گفته شد، روسیه با داشتن بیش از نیمی از کل این تعداد خط یعنی 128میلیون، با 89درصد بالاترین ضریب نفوذ تلفن همراه را در این منطقه به خود اختصاص داده است.

از دیگر کشورهای منطقه CIS که قرار است این سرویس را تا سال 2025 راه اندازی کنند می توان به جمهوری آذربایجان، بلاروس، گرجستان و ازبکستان اشاره کرد ولی باید گفت که درحال حاضر روسیه از همه پیشی گرفته است.

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

picosho.ir: پیکوشو: مجله عکس و گرافیک

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9009

به "فرش قرمز روسیه برای هوآوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرش قرمز روسیه برای هوآوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید