نقشه راهبردی تجارت ایران و عمان در حوزه های مختلف تدوین گردد

به گزارش مجله سلو بلاگ، روسای اتاق های بازرگانی ایران و عمان روز گذشته با یکدیگر به صورت مجازی گفت وگو و ضمن تشریح چالش های توسعه روابط دو کشور، مهم ترین پیشنهادهای خود را برای بهبود آن بیان کردند.

نقشه راهبردی تجارت ایران و عمان در حوزه های مختلف تدوین گردد

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

در این نشست مجازی علاوه بر رئیس اتاق ایران، محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران و محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان نیز حضور داشتند و حاضران ابراز امیدواری کردند آینده روشنی پیش روی توسعه روابط ایران و عمان قرار داد و روابط این دو کشور می تواند تبدیل به الگویی برای سایر کشورها گردد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران رابطه ایران و عمان را در مقایسه با سایر کشورهای همجوار دو کشور، منحصر به فرد توصیف کرد و موقعیت استراتژیک دو کشور در آفریقا و خاور دور را نیز استثنایی دانست.

شافعی قوانین مرتبط با اقتصاد آزاد در عمان و معافیت هایی را که این کشور در حوزه های مختلف سرمایه گذاری در نظر گرفته، مورد توجه قرار داد و تاکید نمود زیرساخت های مناطق آزاد عمان، ثبات سیاسی و مالی این کشور و ترویج اقتصاد بخش خصوصی جذابیت های بسیاری برای سرمایه گذاری خارجی ایجاد نموده است.

با این حال او به انتقاد از حجم روابط مالی دو کشور پرداخت و اعلام کرد: حجم روابط مالی دو کشور تناسبی با روابط سیاسی ندارد در طول چند سال گذشته شاهد فرازونشیب هایی در روابط مالی بودیم. اما خوشبختانه فرایند روابط مالی ایران و عمان، صعودی است.

او اضافه کرد: عمان تنها مقصد صادراتی ما نیست، بلکه در کوشش هستیم تا بتوانیم به وسیله این کشور، به سایر بازار ها دسترسی پیدا کنیم. البته با توجه به موقعیت جغرافیایی استراتژیک ایران نیز، این نقش برای ایران هم شدنی است و عمان می تواند به وسیله ایران به کشورهای هدف خود دست یابد.

بعد از آن رضا بن آدینه، رئیس اتاق بازرگانی عمان هم با تاکید بر این نکته که باید روابط تجاری ایران و عمان در سطح بالاتری دنبال گردد، اضافه کرد: زمانی که آمار تجارت ایران و عمان را با همسایگانشان مقایسه می کنیم این آمار بسیار پایین است و اصلا تناسبی با روابط سیاسی دو کشور ندارد.

او اضافه کرد: متاسفانه، تحریم مسائل بسیاری را برای نقل و انتقال پول به وجود آورده که کوشش می کنیم به وسیله رایزنی با مقامات آن را حل کنیم. در سفری که به تازگی اتاق مشترک ایران و عمان هم داشتند و طی ملاقات با رئیس این اتاق پیشنهاد دادیم تا با تاسیس شرکتی مشترک برای پیگیری تهاتر کالاها، این مشکل حل گردد.

رئیس اتاق بازرگانی عمان با اشاره به چشم انداز 2040 عمان، گفت: در این چشم انداز تجارت از صندلی مهمی برخوردار است و به همین دلیل، مقامات عمانی با تاکید بر سرمایه گذاری، به دنبال افزایش حجم سرمایه گذاری هستند.

زیرساخت های توسعه روابط دو کشور کافی نیست

محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان نیز با تاکید بر این نکته که زیرساخت های توسعه روابط مالی ایران و عمان کافی نیست، به ارایه بعضی پیشنهادها برای بهبود این روابط پرداخت.

او در همین زمینه بر همکاری هرچه بیشتر اتاق های بازرگانی دو کشور و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان تاکید نمود.

ضرابی، افتتاح خط مستقیم کشتیرانی، افتتاح حساب برای شرکت های تجاری و برگزاری نمایشگاه های مجازی در شرایط فعلی را به عنوان مهم ترین راهکارهای توسعه روابط ایران و عمان بیان کرد.

بعد از آن، محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران با بیان این نکته که ظرفیت های متنوعی برای تجارت بین ایران و عمان وجود دارد، پیشنهاد داد تا نقشه راهبردی ایران و عمان به منظور توسعه روابط دو کشور در حوزه های مختلف تجارت، صنعت، سرمایه گذاری و ... تدوین گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 29582

به "نقشه راهبردی تجارت ایران و عمان در حوزه های مختلف تدوین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راهبردی تجارت ایران و عمان در حوزه های مختلف تدوین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید