وعده های آب و هوایی دولت بایدن و چالش های پیش رو

به گزارش مجله سلو بلاگ، نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به برگزاری اجلاس آب و هوایی با میزبانی آمریکا و چالش های پیش روی جو بایدن نوشت: قسمت سخت ماجرا برای رئیس جمهوری که تغییرات اقلیمی را محور اصلی سیاست خارجی خود اعلام کرده بود، فرارسیده است.

وعده های آب و هوایی دولت بایدن و چالش های پیش رو

نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به برگزاری اجلاس آب و هوایی با میزبانی آمریکا و چالش های پیش روی جو بایدن نوشت: قسمت سخت ماجرا برای رئیس جمهوری که تغییرات اقلیمی را محور اصلی سیاست خارجی خود اعلام کرده بود، فرارسیده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری این روزنامه آمریکایی، در حالیکه در اجلاس آب و هوایی وعده های قابل توجهی وجود داشت تا برای عمل مدنظر قرار گیرد، اما چند کشور آلاینده مهم به وضوح در این اجلاس سکوت در پیش گرفتند و این امر نشان داد چه چالش هایی پیش رو است. درواقع به نظر می رسد قسمت سخت ماجرا برای جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که موضوع تغییرات آب و هوایی را محور اصلی سیات خارجی خود اعلام کرده بود، فرا رسیده است.

اجلاس مجازی در روزهای 22 و 23 آوریل (دوم و سوم اردیبهشت) با میزبانی بایدن از 40 کشور دیگر درباره تغییرات آب و هوایی برگزار شد و با وعده ایالات متحده برای کاهش وابستگی به سوخت ، رهبری بقیه جهان به سمت انرژی پاک تر باید به اندازه ای سریع باشد که بتواند جلوی فاجعه آب و هوایی در حال وقوع را بگیرد.

در این نشست استرالیا، هند، اندونزی، مکزیک و روسیه تعهد جدیدی در مورد کاهش مصرف نفت، گاز یا زغال سنگ ندادند. برخی دیگر هم گفتند از آنها خواسته شده در این راستا از خود فداکاری نشان دهند آن هم درحالیکه نقش چندانی در تولید گازهای گلخانه ای ندارند و برای حضور در این راستا به پول نیاز دارند.

اما گذشته از تمامی این مصائب، وزیر امور خارجه چین در این اجلاس مجازی دشواری هایی را که دولت بایدن درهمکاری با این کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای پیش رو خواهد داشت را به وی گوشزد کرد.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین هشدار داد که همکاری چین در کاهش تولید آلاینده ها منوط به چگونگی واکنش ایالات متحده به سیاست های پکن در مورد هنگ کنگ، تایوان و استان شین جیانگ بستگی دارد.

اگر واشنگتن دیگر در امور داخلی چین دخالت نکند، ما می توانیم حتی همکاری بهتری داشته باشیم

وانگ افزود: اگر واشنگتن دیگر در امور داخلی چین دخالت نکند، ما می توانیم حتی همکاری بهتری داشته باشیم که منافع بیشتری را برای هر دو کشور و بقیه جهان به همراه داشته باشد.

درحالیکه به صورت تاریخی آمریکا بزرگترین عامل انتشار گازهای گلخانه ای بوده، اما در حال حاضر چین رتبه نخست را در این امر دارد.

دولت بایدن این هفته متعهد شد که انتشار گازهای گلخانه ای خود را تقریبا تا سال 2030 به نصف کاهش دهد؛هدفی بلند پروازانه که کمی کمتر از هدف مندرج در قانون اتحادیه اروپا و به طور قابل توجهی پایین تر از هدف انگلیس است.

از سوی دیگر، چین که استدلال می کند صنعتی شدن آن خیلی دیرتر از غرب آغاز شده، هنوز هم در حال افزایش انتشار است. این کشور اعلام کرده است که تا سال 2030 به نقطه اوج انتشار گازهای گلخانه ای می رسد و سپس تا سال 2060 به کربن خنثی (net zero) می رسد.

در پی این اجلاس، جمهوریخواهان در آمریکا بلافاصله دولت را مورد انتقاد قرار دادند زیرا چین اهداف جدید انتشار گازهای گلخانه ای را اعلام نکرد.

اما جان کری نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور تغییرات در مصاحبه ای این نقدها را رد کرد. وی اظهار امیدواری کرد که پکن پیش از مذاکرات مهم آب و هوایی مورد حمایت سازمان ملل در گلاسکو در ماه نوامبر (آبان)، سرمایه گذاری در پروژه های زغال سنگ خارجی را تعلیق کند.

کسی که وعده داده بود تغییرات آب و هوا را به محور اصلی سیاست خارجی خود برطرف کند، همچنان مسائل حل نشده بسیاری باقی مانده است

اما در حالیکه کمی بیشتر از سه ماه از ریاست جمهوری بایدن می گذرد؛ کسی که وعده داده بود تغییرات آب و هوا را به محور اصلی سیاست خارجی خود برطرف کند، همچنان مسائل حل نشده بسیاری باقی مانده است. ضمن آنکه بسیاری از پایتخت های مهم هنوز سفیر آمریکا ندارند، چه رسد به آنکه دیپلمات های مسلط به علم و اقتصاد و سیاست های اقلیمی.

از اینها گذشته، دولت برای جمع آوری پول با هدف رسیدن به بلندپروازی های اقلیمی داخلی و خارجی نیاز به تصویب کنگره دارد و این در حالی است که هیچ اشتهای سیاسی، به ویژه در میان جمهوری خواهان قانونگذار برای همراهی با دولت وجود ندارد.

درنهایت تحلیلگران بر این باور هستند که راهکار هرگونه راهبرد آمریکا در این راستا بیرون آمدن از انزوای چهار سال گذشته است. کارشناسان معتقد هستند چنانچه ایالات متحده بخواهد از اهرم قابل توجهی در برابر چین بهره ببرد، باید با متحدان خود همکاری کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: عصر ایران
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 31430

به "وعده های آب و هوایی دولت بایدن و چالش های پیش رو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده های آب و هوایی دولت بایدن و چالش های پیش رو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید