چرا رنگ هر دو چشم ما یکسان است؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، رنگ چشم های انسان تحت تأثیر ملانین موجود در عنبیه قرار داشته و به گفته چشم پزشکان دانشگاه واشنگتن، شش رنگ چشم متفاوت در دنیا وجود دارد که قهوه ای رایج ترین آن هاست.

چرا رنگ هر دو چشم ما یکسان است؟

رنگ چشم یکی از بارزترین ویژگی های صورت انسان است. اگر برای اولین بار با شخصی دیدار می کنید به چشمان وی توجه خواهید کرد. در این میان تقریبا همه افراد دارای رنگ یکسانی در دو چشم خود هستند. محققان در مطالعات تازه خود به آنالیز این موضوع پرداختند.

تیمی از پژوهشگران به سرپرستی دکتر پیررو هیسی، چشم پزشک کالج کینگ لندن، به مطالعه رنگ چشم و تاثیر ژنتیک بر این عضور مهم بدن انسان پرداختند.

رنگ چشم های انسان تحت تأثیر ملانین موجود در عنبیه قرار داشته و به گفته چشم پزشکان دانشگاه واشنگتن، شش رنگ چشم متفاوت در دنیا وجود دارد که قهوه ای رایج ترین آن هاست. از دیگر رنگ های چشم می توان به مشکی، آبی، فندقی و سبز اشاره نمود. به گزارش سیناپرس، رنگ چشم به وسیله کد های زنتیکی انسان معین شده و با توجه به یکسان بودن این کد های ژنتیکی، تقریبا همه افراد دارای رنگ یکسانی در هر دو چشم خود هستند.

در این میان، اما افراد معدودی وجود دارند که دارای دو چشم با رنگ های متفاوت هستند. این وضعیتی است که به عنوان هتروکرومی شناخته می گردد و در آن یک فرد دارای دو رنگ مختلف عنبیه است. اما علت این پدیده چیست و چقدر رایج است؟ یافته های محققان نشان می دهد: هتروکرومی یک ویژگی نادر انسانی است که بیشتر مردم آن را ندارند. در واقع، گفته می گردد که این پدیده کمتر از 1٪ از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

هتروکرومی به طور کلی ارثی بوده و یک جهش ژنتیکی عاما ایجاد آن است. البته موارد نادری وجود دارد که افراد در سنین بالاتر نیز به رنگ های متفاوت چشم دچار می شوند، زیرا به علت شرایط سلامتی مانند سندرم هورنر، پیبالدیسم و سندرم واردنبورگ رنگ عنبیه می تواند تغییر کند.

از منظر پزشکی، نوع نخست هتروکرومی مادرزادی و دومی هتروکرومی اکتسابی نامیده می گردد. هتروکرومی اکتسابی بعلاوه می تواند به علت دیابت، جراحی چشم، ضربه به چشم، رشد تومورها، یووئیت، گلوکوم و حتی به علت مصرف بعضی دارو ها رخ دهد.

هتروکرومی به طور معمول به سه روش مختلف ظاهر می گردد. هتروکرومی کامل، مرکزی و بخشی. هتروکرومی کامل، نوع نادرتر این پدیده بوده و زمانی تشخیص داده می گردد که فرد دو رنگ عنبیه متفاوت داشته باشد. وقتی عنبیه فردی یک رنگ نزدیک به مردمک و رنگ دیگر در لبه (در هر دو چشم) داشته باشد، با هتروکرومی مرکزی روبرو هستیم. در نهایت، هتروکرومی سکتوری زمانی اتفاق می افتد که یک فرد دارای دو بخش مختلف عنبیه باشد که دارای دو رنگ متفاوت هستند.

در حالی که این شرایط ژنتیکی به خودی خود بی ضرر است، اگر متخصصان پزشکی مشکوک باشند که یک بیماری زمینه ای، دارو یا آسیبی وجود دارد که می تواند باعث هتروکرومی گردد، شرایط باید بازبینی گردد. به عنوان مثال، وقتی فردی به علت یک عمل جراحی دچار تغییر رنگ در چشم ها می گردد، علت این موضوع می تواند خونریزی داخلی بوده و پزشکان باید مداخله نمایند.

هتروکرومی به خودی خود بر کیفیت بینایی فرد تأثیر نمی گذارد، اگرچه نمی توان در خصوص بسیاری از شرایط زمینه ای که می توانند باعث تغییر رنگدانه شوند، این ادعا را داشت.

منبع: سیناپرس

منبع: فرادید
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 50607

به "چرا رنگ هر دو چشم ما یکسان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رنگ هر دو چشم ما یکسان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید