22 درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: 22 درصد ایرانی های بالغ، با توده بدنی بالای 30 درصد کاملا چاق هستند.

22 درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا مهدوی، در بازدید از دهکده تندرستی با موضوع چاقی، از اضافه وزن و چاقی 60 درصد از جمعیت کشور اطلاع داد و اضافه نمود: 22 درصد افراد بالغ با توده بدنی بالای 30 درصد کاملا چاق هستند و بقیه اضافه وزن دارند.

وی ادامه داد: چاقی خود یک بیماری است و زمینه ساز بیماری های دیگری همچون دیابت و پرفشاری خون نیز هست.

مهدوی اضافه نمود: پیشگیری از چاقی به منظور کنترل بیماری های غیرواگیر یکی از اهداف 13 گانه سند پیشگیری از بیماری های غیرواگیر است.

وی با بیان اینکه تغذیه سالم و فعالیت بدنی مناسب دو عامل اصلی شیوه زندگی سالم است، گفت: در بخش تغذیه، مصرف کمتر از پنج گرم نمک در روز، مصرف 400 تا 500 گرم میوه و سبزیجات در چهار تا پنج وعده در روز، اجتناب از مصرف چربی های اشباع باید مورد توجه قرار گیرد.

مهدوی اضافه نمود: فعالیت بدنی مناسب، 150 دقیقه فعالیت متوسط تا شدید در هفته است که باید در فواصل زمانی منظم (سه تا پنج بار در هفته) تقسیم بندی گردد.

وی ادامه داد: از سال 95 که برنامه ایراپن را در نظام سلامت ادغام کردیم، در واقع مراقبت دیابت و فشار خون و پیشگیری از سکته های قلبی و کنترل عوامل خطر بیماری غیر واگیر همانند تغذیه ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی و ساخت دخانیات و الکل، یک سری مداخلاتی داریم.

معاون دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: در حال حاضر خدمتی که در سطح یک، انجام می گردد این است که همه خانه های بهداشت و پایگاههای سلامت مناطق روستایی و شهری، افراد بالای 30 سال را از نظر چاقی شکمی نمایه توده بدنی آنالیز می نمایند و برای افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند خطرسنجی قلبی انجام می گردد و برای بقیه افراد نیز در مواردی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند و هیچ مشکل دیگری ندارند، مشاوره تغذیه ارائه می گردد.

وی توضیح داد: بعد از اینکه میزان فعالیت بدنی آنها را اندازه گیری کردیم، وضعیت سلامتی آنها را پیگیری می کنیم و اگر روندشان تغییر نکرد به پزشک یا کارشناس ارجاع داده می گردد.

ما از هر حرکتی که در راستای سلامت مردم باشد و واقعا طی آن، دانش مردم افزایش یابد استقبال می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9541

به "22 درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید